Back Βρίσκεστε εδώ: Δήμος Παγγαίου - Επίσημος Διαδικτυακός Τόπος ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ - ΠΡΟΚΗΡΥΞΕΙΣ ΔΕΛΤΙΑ ΤΥΠΟΥ Ολοκληρώθηκαν οι επετειακές εκδηλώσεις για την απελευθέρωση του Παγγαίου

Ολοκληρώθηκαν οι επετειακές εκδηλώσεις για την απελευθέρωση του Παγγαίου

Πληροφορίες: Υπεύθυνη Γραφείου Τύπου:
 Αναστασία Θεοδοσίου

Ελευθερούπολη, 11/05/2015

Δελτίο  Τύπου

Ο κύκλος των εκδηλώσεων μνήμης για την απελευθέρωση του Παγγαίου, που διοργάνωσε ο δήμος Παγγαίου, ως ελάχιστος φόρος τιμής στους πεσόντες, ολοκληρώθηκε χθες το απόγευμα με την τελετή στο Μνημείο Μάχης του οικισμού Εξοχής της Δημοτικής Ενότητας Ελευθερούπολης. Προηγήθηκε η εκδήλωση μνήμης στην Τοπική Κοινότητα Δωματίων, το πρωί της ίδιας ημέρας και ακολούθησε η τελετή στο Μνημείο Μάχης του οικισμού ΄΄Δημαράς΄΄ της Δημοτικής Ενότητας Πιερέων, χοροστατούντος του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτη Ελευθερουπόλεως, κ.κ. Χρυσοστόμου. Το «παρών» στις τελετές έδωσαν, μεταξύ άλλων, ο βουλευτής νομού Καβάλας, Δημήτρης Εμμανουηλίδης, ο αντιπεριφερειάρχης Περιφερειακής Ενότητας Καβάλας, Θόδωρος Μαρκόπουλος, ο δήμαρχος Παγγαίου Φίλιππος Αναστασιάδης, ο πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου Παγγαίου, Κώστας Γάκης, οι αντιδήμαρχοι, Γιώργος Θωμάς, Αποστολία Δημητρακούδη και Κώστας Τσάκαλος, ο πρόεδρος του ΝΠΔΔ, Χρήστος Μποσμπότης, η πρόεδρος της ΚΕΔΗΠ, Όλγα Αμπατζιά, ο περιφερειακός σύμβουλος, Χρήστος Γάκης, ο Διοικητής της 193 ΜΠΕΠ (MLRS), Αντισυνταγματάρχης Παναγιώτης Καψανάκης, ο ταγματάρχης Πυροβολικού, Γεώργιος Μπουχουράς, δημοτικοί και τοπικοί σύμβουλοι, καθώς και ο πρ. αντιπρόεδρος της Βουλής, Γιώργος Καλαντζής, ο πρ. βουλευτής, Γιάννης Πασχαλίδης, ο πρ. αντιπεριφερειάρχης Π.Ε. Καβάλας, Αρχέλαος Γρανάς, ο πρ. θεματικός αντιπεριφερειάρχης, Κώστας Παπακοσμάς και ο πρ. δήμαρχος Παγγαίου, Βασίλειος Ξουλόγης. Ο δήμος Παγγαίου, ευχαριστεί θερμά τα μέλη του Δ.Σ του Πολιτιστικού Συλλόγου Δωματίων «Το Γεφύρι», του Πολιτιστικού Συλλόγου Σιδηροχωρίου, καθώς και του Προσφυγικού- Πολιτιστικού και Επιμορφωτικού Συλλόγου Εξοχής για την καθοριστική συνδρομή τους, καθώς και για τα εδέσματα που προσέφεραν μετά το πέρας των τελετών.

dimaras 1 dimaras 2 dwmatia 1 dwmatia 2