Back Βρίσκεστε εδώ: Δήμος Παγγαίου - Επίσημος Διαδικτυακός Τόπος ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ - ΠΡΟΚΗΡΥΞΕΙΣ ΔΕΛΤΙΑ ΤΥΠΟΥ Άσκηση ετοιμότητας σε περίπτωση κινδύνου στο πλαίσιο του έργου ACHELOUS στη Νέα Πέραμο

Πληροφορίες:

Ελευθερούπολη, 01/09/2015

europe hum aid civil prot

Co-funded by the EU Civil Protection Mechanism

achelous

ACHELOUS -Action ofContrast toHydraulicEmergency inLOcalUrbanSite

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Στον χώρο του λιμανιού της Νέας Περάμου, την Πέμπτη 03-09-2015 στις 10.00 πμ  πρόκειται να πραγματοποιηθεί η πέμπτη κατά σειρά άσκηση ετοιμότητας σε περίπτωση κινδύνου στο πλαίσιο του έργου ACHELOUS – Action of Contrast to Hydraulic Emergency in LOcal Urban Site του Δήμου Παγγαίου.

Η άσκηση αυτή διοργανώνεται από τα στελέχη του δήμου Παγγαίου, σε συνεργασία με τα μέλη της Τοπικής Περιοχής Κινδύνου και τα μέλη του έργου και επικεντρώνεται στην ανταπόκριση όλων των φορέων της περιοχής σε έκτακτες καταστάσεις κινδύνου και συγκεκριμένα πλημμυρών.

Το έργο ACHELOUS και οι ασκήσεις ετοιμότητας που πραγματοποιούνται έχουν ως προτεραιότητα τον προσδιορισμό των υπαρχόντων πόρων και την εκτίμηση των αναγκών, την ανάδειξη των προβλημάτων και των δυσλειτουργιών καθώς και των προτεινόμενων λύσεων αλλά και την εκπαίδευση του ανθρώπινου δυναμικού και των εμπλεκόμενων φορέων.

Η άσκηση θα ξεκινήσει στις 10.00 πμ και θα διαρκέσει περίπου 50 λεπτά, κατά τη διάρκεια των οποίων το κοινό θα έχει τη δυνατότητα να δει αναπαραστάσεις σε περιπτώσεις έκτακτης ανάγκης.