Back Βρίσκεστε εδώ: Δήμος Παγγαίου - Επίσημος Διαδικτυακός Τόπος ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ - ΠΡΟΚΗΡΥΞΕΙΣ ΔΕΛΤΙΑ ΤΥΠΟΥ 1ο Φεστιβάλ Παραδοσιακών Χορών Δημοτικών Σχολείων Δήμου Παγγαίου

1ο Φεστιβάλ Παραδοσιακών Χορών Δημοτικών Σχολείων Δήμου Παγγαίου

Γραφείο Τύπου:
E-mail:                                                         Ελευθερούπολη, 24/03/2016

Ιδιαίτερα επιτυχημένο το 1ο Φεστιβάλ Παραδοσιακών Χορών Δημοτικών Σχολείων Δήμου Παγγαίου, το οποίο διοργάνωσε το 3ο Δημοτικό Σχολείο Ελευθερούπολης, με την αρωγή του Δήμου Παγγαίου και της Δ/νσης ΠΕ Καβάλας, χθες το απόγευμα, στο Αμφιθέατρο «Φρίξος Παπαχρηστίδης», στο πλαίσιο του προγράμματος εορτασμού της 25ης Μαρτίου στον Δήμο Παγγαίου.

Συμμετείχαν τα Δημοτικά Σχολεία Νικήσιανης, Γεωργιανής, Παλαιοχωρίου, Μελισσοκομείου, Ελευθερών, το 2ο Δημοτικό Σχολείο Νέας Περάμου, και το 1ο, 2ο και 3ο  Δημοτικό Σχολείο Ελευθερούπολης.

Πρόταση του Διευθυντή του 3ου Δημοτικού Σχολείου Ελευθερούπολης, Στέργιου Κεχαγιά, κατά τη διάρκεια του σύντομου χαιρετισμού του, ήταν, πρωτίστως, η καθιέρωση της εν λόγω εκδήλωσης ως θεσμός στο πολιτιστικά δρώμενα της περιοχής, ενώ παράλληλα ανέφερε ότι το Φεστιβάλ αυτό θα μπορούσε να πραγματοποιείται κάθε χρόνο, «κυκλικά», στο σύνολο των Δημοτικών Ενοτήτων του Δήμου Παγγαίου.

Οι μικροί χορευτές παρουσίασαν χορούς από τη Θράκη, τον Πόντο, τη Μακεδονία κ.α., με τους γονείς και φίλους να τους επιβραβεύουν με το πιο θερμό τους χειροκρότημα.

DSCN2406 DSCN2418 DSCN2435 DSCN2481